0

3. Sınıf Matematik Tartma - Alışveriş Problemleri - 3. Sınıf Matematik Etkinlik ve Çalışma Kağıtları

ALIŞVERİŞ PROBLEMLERİ

Hatırlatma: 
 
1Kg = 1000g         
Yarım Kg = 1/2Kg = 500g          
Çeyrek Kg = 1/4Kg = 250g

Ürün Fiyatları:

1Kg Ceviz    = 60 TL
1Kg Leblebi = 15 TL
1 Kg Antep Fıstığı = 40 TL
1 Kg Fındık = 30 TL
1 Kg Çekirdek = 10 TL
1 Kg Kuru Üzüm = 20 TL

 Aşağıdaki soruları Yukarıdaki fiyatlara göre cevaplayınız.
  1.  Yarım kg ceviz, 200g fındık ve 2 Kg çekirdek alırsam ne kadar öderim?
  2.  50 g ceviz, 500g Antep fıstığı ve 2 Kg kuru üzüm alırsam ne kadar öderim?
  3. 200g fındık,  2 Kg leblebi ve yarım Kg çekirdek alırsam ne kadar öderim?
  4. 500g fındık, 250g ceviz, 250g kuru üzüm alırsam ne kadar öderim?
  5. 3 Kg leblebi, 2 Kg çekirdek ve 100g ceviz alırsam ne kadar öderim?
  6. 100 TL param ile yarım Kg ceviz ve 2 Kg fındık alırsam geriye kaç param kalır?
  7. 100 TL param ile 250g Antep fıstığı ve 1,5 Kg ceviz alırsam geriye kaç param kalır?
  8. 100 TL param ile 2 Kg kuru üzüm, 250g Antep fıstığı alırsam geriye kaç param kalır?
  9. 120 TL param ile 2 Kg fındık, 2 Kg ceviz alırsam kaç paraya daha ihtiyacım olur?
  10. 80 TL param ile yarım Kg Fındık, 3 Kg kuru üzüm ve 1000g çekirdek alırsam kaç paraya daha ihtiyacım olur?

 Soru-cevap sitesi




Yorum Gönder

 
Top